چرا خرید خانه در ترکیه؟

اگر قصد مهاجرت، کار و سرمایه گذاری در کشور دیگری را داشته باشید حتما باید خرید خانه در ترکیه را در لیست خود قرار بدهید. با ما همراه باشید تا از مزایای سرمایه گذاری در ترکیه بی خبر نمانید و انتخابی درست داشته باشید.

 

سرمایه گذاری در ترکیه

 

چرا سرمایه گذاری در ترکیه؟

بی شک از زیبایی های چشم نواز ترکیه آگاه هستید. ترکیه همواره به عنوان یکی از کشورهای توریستی شناخته می­شده و هر ساله گردشگران زیادی می­پذیرد. با توجه به این مسئله خرید آپارتمان در ترکیه و اجاره دادن آن کاری هوشمندانه و پرسود می­باشد زیرا املاک این کشور از ارزش بالایی برخوردارند. نکته قابل توجه دیگر این است که برای اجاره دادن ملک خود نیازی به حضور شما در ترکیه نیست و می­توانید بعد از اجاره، به هر جای دیگری در دنیا بروید. علاوه بر این در نظر داشته باشید که ارزش لیر نسبت به ریال بسیار بیشتر است.

با توجه به هزینه ای که برای خرید ملک می­کنید می­توانید پاسپورت ترکیه یا اقامت یکساله در این کشور را دریافت کنید. در واقع سرمایه گذاری بیش از 250 هزار لیر به شما پاسپورت و کمتر از این مقدار، اقامت کوتاه مدت می­دهد. البته نگران نباشید. شما می­توانید هر ساله این اقامت کوتاه مدت را تمدید کنید و هر وقت که بخواهید آپارتمان خود را به فروش برسانید.

 


برای خرید خانه در استانبول، اینجا کلیک کنید


 

مزایای زندگی در ترکیه

یکی از مزایای خرید ملک در ترکیه و اقامت در این کشور، هزینه پایین زندگی در آن نسبت به کشورهایی مثل آلمان، ایالات متحده، انگلستان و… است. از طرف دیگر این کشور از موقعیت جغرافیایی بسیار خوبی برخوردار است و شما به راحتی می­توانید به کشورهای همسایه سفر کنید. همچنین سرمایه گذاری خوبی که در فرودگاه ها و به طور کلی حمل و نقل مسافران انجام داده باعث شده در هر زمان بتوانید به راحتی از طریق هواپیما، کشتی و… سفر کنید. بدون شک زندگی در کشور توریستی و منحصر به فردی مانند ترکیه با امکانات تفریحی متنوع زندگی لذت بخشی است.

 

قوانین خرید خانه در ترکیه 2022

ترکیه همواره جزء کشورهای محبوب ایرانیان برای سفر و اقامت بوده است. این کشور توریستی به دلیل زیبایی های خیره کننده، هزینه های پایین زندگی نسبت به کشورهای اروپایی و قیمت متوسط ملک یکی از بهترین گزینه ها برای مهاجرت است. اگر شما هم قصد خرید خانه در این کشور را دارید باید اطلاعات کافی درباره قوانین جدید خرید ملک در ترکیه داشته باشید وگرنه نه تنها سرمایه خود را به باد می­دهید بلکه دچار محدودیت هایی مانند منع ورود به ترکیه و… می­شوید. در ادامه سعی کرده ایم با توضیحاتی درباره قوانین این کشور، شما را از این خطرات دور کنیم.

 

شرایط اخذ اقامت با خرید ملک

یکی از راه هایی که می­توانید برای اخذ اقامت ترکیه امتحان کنید، خرید ملک و خانه در این کشور است. در صورتی که ارزش ملک خریداری شده بیش از 250 هزار دلار باشد می­توانید شهروندی ترکیه را دریافت کنید. برای این کار لازم نیست حتما یک ملک با این ارزش بخرید؛ در واقع می­توانید با خرید چند ملک که در مجموع ارزش آنها 250 هزار دلار می­شود شهروندی این کشور را دریافت کنید. البته در نظر داشته باشید که در این صورت تا سه سال حق ندارید ملک خود را به فروش برسانید مگر اینکه ارزش ملک شما به اندازه 500 هزار دلار باشد.

احتمالا با خواندن این مطالب با خود فکر می­کنید در صورتی که ملکی به ارزش کمتر از 250 هزار دلار خریداری کنید از هیچ اقامتی خبری نیست اما ما به شما مژده می­دهیم که با خرید خانه ای با این شرایط هم می­توانید اقامت موقت یک یا دوساله دریافت کنید. این اقامت کوتاه مدت تا پنج سال قابل تمدید است. بعد از پنج سال به شما اقامت دائم داده می­شود اما متاسفانه خبری از پاسپورت نیست. نکته مهمی که نباید آن را فراموش کنید این است که برای اخذ اقامت و شهروندی حتما باید ملک را از یک شخص ترک بخرید.

 

مناطق ممنوعه

قوانین جدید حاکی از آن است که امروزه خرید خانه در بعضی از مناطق استانبول با هر ارزشی، اقامت ترکیه را در دستان شما نخواهد گذاشت. یکی از این مناطق، منطقه فاتیح است. در این مکان حتی خرید ملک با ارزش بالا هم کارساز نیست مگر برای دانشجویان.

 

شرایط خرید خانه در ترکیه برای ایرانیان

برای افراد خارجی در ترکیه قوانین و شرایط متفاوتی وجود دارد. برای مثال افراد همه کشورها قادر به خرید ملک در این کشور نیستند که خوشبختانه ایران جزء این دسته از کشورها نیست. در ادامه به شرایط خرید خانه در ترکیه برای ایرانیان می­پردازیم.

ایرانیان به عنوان اتباع خارجی تنها قادر هستند 30 هکتار از املاک ترکیه را بخرند، افراد خارجی در خرید املاک یک ناحیه محدودیت دارند و فقط 10 درصد از املاک یک شهر را می­توانند بخرند.

شما به عنوان یک فرد خارجی به هیچ عنوان نمی­توانید در مناطق نظامی و امنیتی کشور ترکیه ملک بخرید که دلیل آن مشخص است، اگر با نیت ساخت ملک زمینی را خریداری کردید، تنها دو سال وقت دارید که به این کار عمل کنید.

شما در انتخاب نوع ملک محدودیتی نخواهید داشت و می­توانید ملک تجاری، خانه و یا زمین هم خریداری کنید. به طور کلی برای ایرانیان مهاجر محدودیتی در زمینه خرید خانه و زمین وجود ندارد.

در صورتی که شرایط خاصی حاکم شود قرارداد خرید خانه باطل می­شود. هنگامی که شما با خرید خانه قوانین کشور ترکیه را نقض کرده باشید برای مثال در منطقه نظامی خانه خریده باشید قرارداد باطل می­شود. اگر ملکی که خریداری کرده اید به دلایلی مورد تایید مراجع قرار نگیرد قرارداد باطل می­شود. اگر ساخت و ساز ملک در زمان قانونی شروع نشود قرارداد شما باطل می­شود.

 

مدارک لازم برای خرید خانه در ترکیه

این قسمت تیر خلاص است. اگر شما با خواندن مطالب قبلی همچنان قصد خرید خانه در ترکیه را دارید باید بدانید که مدارک مورد نیاز برای خرید چه چیزهایی هستند. شما نیاز دارید به گذرنامه، کد مالیاتی محلی، دو قطعه عکس سه در چهار، مدارک محل زندگی خود در ایران و داشتن حساب در یکی از بانک های کشور ترکیه.

 

بهترین شهرهای ترکیه برای خرید خانه

از آنجایی که ترکیه یک کشور توریستی و خوش آب و هوا در همسایگی ایران است و با خرید ملک در این کشور امکان اخذ اقامت و در نهایت ویزای اروپا وجود دارد، به یکی از اولویت های ایرانیان برای سرمایه گذاری، مهاجرت و تفریح تبدیل شده است.

اگر شما هم یکی از افرادی هستید که قصد خرید خانه در ترکیه را دارید حتما در چند راهی قرار گرفته اید، گیج شده اید و نمی­دانید که بهترین شهرهای ترکیه برای خرید خانه کدام هستند؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا باید هدف خود را از خرید ملک در این کشور مشخص کنید. در خود ایران هم اگر بخواهید شهر دیگری را برای زندگی انتخاب کنید، فاکتورهای متفاوتی مانند آب و هوا، شرایط شغل شما در آن شهر و… را در نظر می­گیرید.

 

استانبول

از آنجایی که استانبول بزرگترین شهر ترکیه است، بدیهی است که از لحاظ فرهنگی و اقتصادی ممتاز باشد. این شهر از امکانات پیشرفته ای برخوردار است و دسترسی سریعی به مراکز آموزشی و درمانی دارد. استانبول هم برای سرمایه گذاران و هم برای مهاجران گزینه مناسبی است.

 

آنکارا

این شهر پر جمعیت به خوبی از امکانات فرهنگی، اجتماعی، شهری و آموزشی برخوردار است. سبک ساخت و ساز خانه ها در این شهر به اروپایی ها نزدیک است اما هزینه زندگی در آن نسبت به اروپا بسیار کمتر است. با توجه به این ویژگی ها آنکارا یکی از بهترین شهرهای ترکیه برای خرید ملک است خصوصا برای کسانی که به قصد زندگی و یا کار به این کشور آمده اند. همچنین سبک خانه ها باعث شده بتوانید از اجاره دادن، درآمد خوبی داشته باشید.

 

ازمیر

ازمیر یکی از شهرهای ساحلی و توریستی ترکیه است. دسترسی آسان به امکانات حمل و نقل، قدمت چندین ساله و امکانات گردشگری، این شهر را به گزینه ای مناسب برای دانشجویان، قایقرانان و سرمایه گذاران تبدیل کرده است.

 

آنتالیا

آنتالیا یکی از شهرهای خوش آب و هوای ترکیه است که از لحاظ گردشگری در رتبه دوم در این کشور قرار میگیرد پس بهترین شهر ترکیه برای خرید آپارتمان و اجاره دادن است. یکی دیگر از مزایای این شهر قیمت پایین ملک می­باشد.

 

نکته آخر

خرید خانه به خودی خود نیاز به محافظه کاری دارد پس برای خرید ملک در ترکیه باید بیشتر مراقب باشید. تا کنون افراد زیادی به دلیل آگاهی نداشتن از قوانین خرید خانه در این کشور، کلاهبرداری و… دچار ضرر شده اند. املاک سرزمین به عنوان سایت خرید خانه در ترکیه همراه شماست تا سرمایه خود را از دست ندهید و بهترین خرید را داشته باشید.